Ekonomi

ABD Borsaları Karışık Görünümle Kapandı

YENİ New York borsası haftanın son işlem gününü karışık bir hareketle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde yükseldi ve yüzde 0,3 artışla 35.281,40 puan oldu.

S&P 500 endeksi 4.464,05 puanda yatay seyrederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,56 düşüşle 13.644,85 puan oldu.

Temmuz ayında ABD’de üretici enflasyonu beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, haftanın son işlem gününde borsalarda karışık bir seyir izlendi.

Ülkede Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Temmuz’da aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 0,8 arttı. Gıda ve enerji fiyatları değişkeninin dahil edilmediği çekirdek ÜFE, Temmuz’da aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 2,4 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Analistler, üretici fiyat verilerinin beklenenden güçlü gelmesinin ülke ekonomisindeki yapışkan enflasyon endişelerini artırdığını belirtti.

Analistler, verilerin ABD Merkez Bankası’na (Fed) enflasyonla mücadelede zafer ilan etmeye henüz hazır olmadığını hatırlattığını belirterek, Temmuz ayı üretici enflasyon raporunun Fed’e bir faiz artırımı daha savunması için sebep verdiğine değindi.

Öte yandan ABD’de Michigan Üniversitesi’nin ölçtüğü tüketici güven endeksi Ağustos’ta aylık bazda 0,4 puan azalarak 71,2’ye gerilese de beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri Ağustos ayında yüzde 3,3’e gerilerken, uzun vadeli enflasyon beklentileri yüzde 2,9 oldu.

kabatashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu