Haber

Akşener, Erdoğan’a seslendi: Sirk yönetmiyorsunuz, devlet yönetiyorsunuz

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin küme toplantısında konuştu.

Akşener’in konuşmasından değerli başlıklar şöyle:

“Yine canımız yandı, kalbimiz acıdı. PKK/PYD/YPG terör örgütünün bombasının ateşinde öykülerimiz yarım kaldı. Terör kandan, acıdan, dehşetten, kuşkudan beslenir. Hedefi her vakit birebirdir. Devleti baskılayıp, millet iradesini teslim almak ister. Ülkenin huzurunu bozmak ister. Biz büyük Türk milletiyiz, tarihimizin her periyodunda kirli emellere karşı direndik. Kimden gelirse gelsin, kimlerin bildirisini taşırsa taşısın, asla korkmadık, yılmadık!

Türkiye, tarihi boyunca memleketler arası terörle gayret konusunda takdir toplayan, teröre karşı duruşu her daim son derece net olan güçlü bir devlettir. Milletçe, maalesef ağır ve acı hatırlara sahibiz. Bombalar, akınlar, suikastler… Bir çocuğu babasından, bir bayanı eşinden eden, bir aileyi torunundan kopartan yüzlerce olay yaşadık.

140 YIL OLSA DA TERÖRE TESLİM OLMAYACAĞIZ: Biz çadırımızı sırtlanlarımızın yolu üzerine kurduk, lakin tüm tuzaklara karşı tedbir alabilecek güçteyiz. Güç günlerimiz oldu, nefessiz kaldığımızı hissettiğimiz anlar oldu. Bugün de aziz vatanımızın üzerindeki planları, terör üzerinden uygulamaya çalışanlar şunu uygun bilsin ki, biz devlet ve millet olarak bölücü terörle 40 yıldır sarsılmaz bir iradeyle gayret ediyoruz. 140 yıl olsa da teröre teslim olmayacağız.

Devletimizin yanında dururken, devlet benim diye ortalıkta gezenlerin işlerini yapıp yapmadıklarını bu türlü acılı vakitlerde gözden geçirmek zorundayız. Millete yaptıkları hizmetin bir vatan borcu, namus borcu olduğunu söylemek zorundayız. Devletimizin yanındayız fakat her yanındayız. Zira devlet biziz. Devlet, koltuk sahiplerinin babalarının malı değildir. Devletimiz, milletçe bu dünyada sığındığımız büyük birlikteliğimizdir. Herkesin eşit derecede hak sav edebileceği kadar da hayata dairdir. Devlet bu yüzden pahalıdır, kutsaldır. Devletimizin yanında olduğumuz kadar içinde olabilmeliyiz. O devlet yalnızca milletin varlığına dairdir. O devlet ki, vatandaşının can, mal, ırz ve namus güvenliğini sağlamak en temel vazifesidir.

O devlet ki bir yandan milletimizin refah ve kalkınmasının yolunu açarken, bir yandan da insanımızın sokakta gezerken ardını kollamadığı bir toplum nizamını temin eder. Tertip denen şey de bundan öbür bir şey değildir. Hakça, adilce hizmet veren kerim bir devlettir. Hükümet de bunu sağlamaya kelam veren bir avuç insandır. Ayrıcalıkları, milletin kendilerine verdiği vazifesi yerine getirmekten ibarettir. Kelamlarını yerine getirmediklerinde de ceketlerini alıp sarfiyatlar. Gerekirse hesap verir, ceza çekerler. Millet iradesi en büyük mahkemedir.

Terörle uğraş, iktidarın milletimize verdiği kelamın hakkını vermesi gereken alandır. İktidarın büyük ciddiyetle devleti yönetim etmesi, tehditleri ortadan kaldırması gerekir. Terörle uğraş ciddiyetsizliği, siyasi ihtirasları, iktidarın birbiriyle çelişen açıklamalarını kaldırmaz. Kusursuz işleyen devlet aklı olmadan yapılamaz, hiçbir basamakta kusur yapılamaz. Terörle uğraş yapılan birinci kusur, son yanılgıdır.

İKTİDARIN TEMEL ÖNCELİĞİ, TERÖR AKSİYONUNA DAHA YAPILMADAN PÜRÜZ OLABİLMEKTİR: Terörle gayretin kimi altın kuralları vardır. Devletin misyonlarından biri, hiçbir vakit kaybetmeden faili yakalamak ve olayın ardındaki güçleri aydınlatarak, tekrarlanmasın diye gereken tedbirler almaktır. İktidarın temel önceliği, terör hareketine daha yapılmadan mani olabilmektir. Bir terörist, ülkemizde bomba yapmaya karar vermişse, iktidarın vazifesi, devlet kurumlarını onu etkisiz hale getirmek için harekete geçirmektir. Devlet, teröristlerin ayakkabı numarasına kadar bilir. İktidarın misyonu o teröristleri, tek bir vatandaşın burnu kanamadan onları etkisiz hale getirmeyi çok daha yeterli bilmektir. Terörle gayrette hudut güvenliği de çok kıymetlidir. Bir teröristin, mülteci kılığına girerek 4 koca ay kaçak formda ülkemizde yaşamasına göz yummaz. İktidar, denetimsiz göç siyaseti uygulayarak hudutlarımızın kevgire dönmesine sessiz kalamaz, teşvik edemez.

Devlet, vatandaşların hakikat bilgiye ulaşmasını sağlayıp, kaygı iklimine mahzur olmakla vazifelidir. Hem korkuyor, hem kuşkuya düşüyorsanız, terör aksiyonu gayesine ulaşmış demektir! Sokaklarda yürüme özgürlüğümüz, bilgiye erişimimiz elimizden alınmışsa, terör maksadına ulaşmış, yetkiyi alanlar da işlerini yapmıyor demektir! Dezenformasyonla uğraş de terörle uğraşın birinci kaidelerinden biridir. Lakin bu medya karartmasıyla değil, yanlışsız bilgilendirmeyle yapılır.

ORTAK BİR LİSANLA HAREKET ETMELERİNİ BEKLEMEK HAKKIMIZ: Sayın Erdoğan’ın yurtdışı seyahatini iptal etmesini ya da milletimiz yas tutarken, kendisini dans gösterisiyle karşılatmamasını beklemek doğal hakkımızdır. Yayınlanan taziyeyi reddedip terör saldırısından ABD’yi sorumlu tutan İçişleri Bakanı’nın, grup konuşmasında ABD’yi müttefikten çıkartan Cumhur İttifakı ortağının, bunlar olurken dostu Biden ile Bali’de sohbete oturup taziyeleri kabul eden Erdoğan’ın ortak bir anlayış ve lisan ile hareket etmelerini beklemek en doğal hakkımızdır. Her alanda yalpalamalarıyla başımızı döndüren bu iktidardan hiç olmazsa böylesine acı bir terör olayında biraz disiplin, prensipli duruş beklemek en doğal hakkımızdır.

SİRK YÖNETMİYORSUNUZ, DEVLET YÖNETİYORSUNUZ: Hiç ilgisi olmadığı halde, ‘Ensar’ edebiyatıyla, yasallaştırılmak istenen, tehlikeli ve denetimsiz göçün, geldiği nokta, artık apaçık ortada. Bu vahim tablo karşısında ise, iktidar, hudutlarımızın kevgire dönmesine karşı, tedbir almak yerine, o sonlardan, ülkemizin kalbine kadar sızarak estirilen terörden, sızlanmayı tercih ediyor. Buradan, Sayın Erdoğan ve arkadaşlarına seslenmek istiyorum: Herkes aklını başına alsın. Sirk yönetmiyorsunuz, devlet yönetiyorsunuz, devlet. Türkiye’yi yönetenlerin işi, sızlanmak değildir. Türkiye’yi yönetenlerin işi, “bank” tartışmaları açıp, siyasi “yakan top oyunlarından”, medet ummak da değildir. Türkiye’yi yönetenlerin işi, sorumluluk alarak, planları bozmak, milletimizin güvenliği için, ne gerekiyorsa onu yapmaktır.

Biz bu sıkıntıya değindikçe, bu probleme tahlil teklifleri sundukça, karşı çıkan, iftiralara başvuran iktidarın, aklını başına alma vakti, geldi de geçti. Bay Kriz, hamasi konuşmalarla, nutuklarla, bırakın sorunu çözmeyi, daha da büyüttüğünü artık görmelidir. Vicdanın devreye girmesi gereken yer, aziz milletimizin güvenliğidir. Bay Kriz ve maharetsiz takımı, artık bu işin ciddiyetini kavramalı, Ve ülkemizin geleceğine, ipotek koyan bu sorunu, bir an evvel çözmelidir. Ne var ki biz; AK Parti iktidarının, şahsen sorumlusu olduğu bu sorunu, AK Parti takımlarının çözemeyeceğini, elbette çok âlâ biliyoruz. Fakat herkesin içi rahat olsun. Sandık geldiğinde, milletimizden yetkiyi alıp, gereğini yapacağız. Bu hayasız akını durduracak, milletimizin güvenliği ve huzuru için, hiçbir adımı atmaktan geri durmayacağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu