Yaşam

Antakya Sanat Kolektifi’nden 17 Ağustos’ta deprem temalı sergi

Antakya Sanat Kolektifi, 17 Ağustos 1999 Gölcük merkezli depremin yıldönümünde Ankara Mimarlar Odası’nda ‘Böyle bir yere geldik… Hiçbir sokağın adı yok’ başlığıyla fotoğraf, şiir ve yazı standı düzenliyor.

Antakya Sanat Kolektifi’nden sergiyle ilgili yapılan açıklamada, “‘Orada kimse var mı’ çığlıkları 6 Şubat Depreminden bu yana hâlâ kabuslarımızda yankılanıyor… İkilinin isimlerini yaparak bir sergi hazırlamaya başladık. Aldığımız hatlar” dedi.

“Kişisel hafızanın kolektif hafızaya dönüşmesine katkıda bulunmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Çünkü biliyoruz ki Türkiye’nin güçlü ve köklü deprem hafızalı yerlere ihtiyacı var. Yalova’da yapılan Sarsıntı Anıtı ve Adapazarı Zelzele Müzesi dışında önemli bir hafıza yeri yoktur. Bu çalışmalar gerçek tarih yazılımlarına ve hafıza mekanlarının oluşmasına katkı sağlayacaktır. Yine toplumsal çalkantıların olduğu dönemlerde “sanat ve edebiyat halkın vicdanı olacaktır” sözlerinin yer aldığı açıklamada, “Serginin unutmaya/unutulmaya karşı bir tavır olarak da algılanmasını temenni ediyoruz” denildi.

Sergi 31 Ağustos’a kadar açık kalacak. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

sahinbey-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu