Haber

Avustralya’da Yüksek Mahkeme Kararıyla 80 Sığınmacı Serbest Bırakıldı

Avustralya’da Yüksek Mahkeme’nin, sığınmacıların gidecek hiçbir yeri olmayan gözaltı merkezlerinde süresiz olarak tutulmasının yasa dışı olduğuna karar vermesinin ardından 80 sığınmacı serbest bırakıldı.

Göç, Vatandaşlık ve Kültür Bakanı Andrew Giles, Yargıtay’ın “sığınmacıların süresiz olarak gözaltı merkezlerinde tutulmasının yasadışı olduğu” kararına ilişkin yaptığı açıklamada, ilişkilerin henüz açıklanmadığını ve dolayısıyla kararın tüm sonuçlarının ortaya çıktığını belirtti. belirlenemez.

Giles, 80 sığınmacının sabıka kayıtları dikkate alınarak serbest bırakıldığı bilgisini paylaşarak, Yargıtay kararından önce olduğu gibi önceliklerinin kamu güvenliği olduğunu vurguladı.

Parlamento oturumunda konuşan muhalefet milletvekili Dan Tehan, hükümeti “Avustralyalıları bu suçlulardan koruyacak” yeni yasalar hazırlamamakla eleştirdi.

Tehan, “80 ciddi suçlunun serbest bırakılması kararı Avustralyalılara karşı daha fazla şiddet içeren suça yol açacak” dedi. İfadesini kullandı.

8 Kasım’da Yüksek Mahkeme, Rohingya Müslüman mültecilerin süresiz olarak gözaltı merkezlerinde tutulmasının yasa dışı olduğuna ve sınır dışı edilmeleri durumunda onları gönderecek yerleri bulunmadığına karar verdi.

Emsal teşkil eden karar, sığınmacıların gidecek hiçbir yeri olmaksızın süresiz gözaltında tutulması uygulamasına son verilmesinin yolunu açtı.

selendi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu