Ekonomi

Bakan Dönmez’den doğalgaz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TürkAkım’ın tam kapasiteye yakın çalıştığını, ile arasında çok bir fark olmadığını söyledi. sözleşme kapasitesi ve boru kapasitesi.

Doğal gaz depolarının her zaman kullanılacağı inancının yanlış olduğunu kaydeden Dönmez, “Antrepolar boru gazının karşılayamadığı ihtiyacı karşılamak için oluşturuldu. Geçen yılki gibi kaynakların birinde sorun olabilir. Bunları değerlendiriyoruz, depolar kritik.” sözlerini kullandı.

Saros Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi’nin (FSRU) ocak ayında devreye alınacağını kaydeden Dönmez, Umman ile LNG alımına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu sonuçlandığını kaydetti.

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının bu yıl daha yüksek olduğunu belirten Dönmez, “Mevsimsel koşullar var ve yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı bu yıl daha iyi. Geçen yıl kurak bir yıldı. Yüzde 10-12 daha az olurdu. dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na göre Türkiye’nin geçen yıl doğal gaz tüketimi 59,8 milyar metreküp oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu