Ekonomi

Beklenenden daha iyi 4. çeyrek sonuçları açıklayan Elastic hisseleri %6 yükseldi

SAN FRANCISCO – Arama Yapay Zekası Şirketi Elastic N.V. (NYSE: ESTC), Wall Street’in hem kazanç hem de gelir beklentilerini aşarak güçlü bir dördüncü çeyrek bildirdi.

Şirket, analistlerin tahminlerini 0,02 $ geride bırakarak 0,21 $ hisse başına düzeltilmiş kazanç (EPS) açıkladı. Çeyrek geliri de 329,2 milyon dolarlık konsensüs tahminine karşılık 335 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Olumlu kazanç raporu Elastic’in hisselerinin %6 oranında yükselmesini sağladı.

Elastic, 2025 mali yılının ilk çeyreği için düzeltilmiş EPS’nin 0,24 ila 0,26 $ aralığında olmasını ve analistlerin 0,25 $’lık fikir birliğine uymasını bekliyor. Şirketin aynı dönem için gelir beklentisinin 343 milyon dolar ile 345 milyon dolar arasında olacağı ve orta noktanın 344,7 milyon dolarlık konsensüs tahmininin biraz altında olacağı tahmin ediliyor.

Elastic’in dördüncü çeyrekteki güçlü performansı, raporlanan terimler ve sabit para birimi cinsinden tutarlı bir şekilde toplam gelirde yıldan yıla (YoY) %20’lik bir artışla işaretlendi. Özellikle, Elastic Cloud geliri bir önceki yıla göre %32 artarak 148 milyon dolara ulaştı ve şirketin bu segmentteki artan gücünü ortaya koydu.

Elastic CEO’su Ash Kulkarni, şirketin gidişatına olan güvenini dile getirerek, güçlü çeyreği Üretken Yapay Zeka yeteneklerinin sürekli olarak benimsenmesine ve Arama Yapay Zeka Platformu aracılığıyla arama, güvenlik ve gözlemlenebilirlik alanlarındaki rekabet üstünlüğüne bağladı.

Tüm 2024 mali yılına bakıldığında, toplam gelir bir önceki yıla göre %19 artışla 1,267 milyar dolara yükselirken, Elastic Cloud geliri bir önceki yıla göre %29 artışla 548 milyon dolar katkı sağladı. Şirketin faaliyet sonuçları, %9’luk GAAP dışı faaliyet marjı ile 29 milyon dolarlık GAAP dışı faaliyet gelirini yansıttı.

Elastic’in 2025 mali yılına ilişkin finansal görünümü, toplam gelirin 1,468 milyar dolar ile 1,480 milyar dolar arasında değişeceğini tahmin ediyor ve bu da orta noktada yıllık %16’lık bir büyümeyi temsil ediyor. GAAP dışı faaliyet marjının %11,7 ila %12,3 arasında olması beklenirken, GAAP dışı seyreltilmiş hisse başına kazancın 1,35 ila 1,47 dolar arasında olması öngörülüyor.

Şirketin sağlam finansal pozisyonu, 30 Nisan 2024 itibariyle 1,084 milyar dolarlık nakit, nakit benzerleri ve pazarlanabilir menkul kıymetler bakiyesi ile daha da vurgulanmakta ve sürekli büyüme ve yeniliğe yatırım için güçlü bir temel sağlamaktadır.

Elastic’in başarıları, dördüncü kez Google Cloud Yılın İş Ortağı seçilmesi ve yapay zeka destekli Elasticsearch Relevance Engine ile Fast Company’nin kurumsal kategorideki En Yenilikçi Şirketler listesine girmesi de dahil olmak üzere çeşitli ödüllerle takdir edilmiştir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu