Haber

BM’den Musk’ın Twitter hesabına kınama: ‘Irkçı terminoloji kullanımı arttı’

Birleşmiş Milletler (BM), Elon Musktarafından satın alındıktan sonra Twitter’da artan “ırkçı terminoloji” kullanımının kınanması Afrikamenşeli insanlara karşı kullanılan nefret ifadelerine karşı” daha derin sosyal medya sorumluluğuihtiyacı olduğunu belirtti.

BM’den yapılan yazılı açıklamaya göre BM uzmanları, Musk’ın satın alma işleminin ardından Twitter’da siyahileri tanımlamak için ırkçı bir kelimenin kullanılmasındaki ciddi artışa tepki gösterdi.

’12 saatlik zaman diliminde yüzde 500 artış gösterdi’

Uzmanlar, “Twitter’ın satın alınmasının ilk günlerinde, Rutgers Üniversitesi Ağ Bulaşma Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, siyahlara karşı nefret dolu ve ırkçı bir söylem kullanımının önceki ortalamalara göre 12 saatlik bir süre içinde yüzde 500 arttığını gösterdi. Twitter, bunu söyledi. “Kendi diline bu platformda yer olmadığını belirtmesine rağmen Afrikalılara karşı kullanılan bu nefret dili son derece endişe vericidir. Bu telaffuzlar insan hakları merkezli acil bir yanıtı hak ediyor.”sözlerini kullandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Musk’a gönderdiği mektupta, ifade özgürlüğünün zararlı dezenformasyonun yayılmasını kolaylaştırıcı olmaması gerektiğini vurguladı.

BM Uzmanları, Elon Musk, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai, Tim Cook ve diğer sosyal medya platformlarının CEO’larını iş modellerinin merkezine insan hakları, ırksal adalet, hesap verebilirlik, şeffaflık, sosyal sorumluluk ve etiği koymaya davet etti.

Musk, 28 Ekim 2022’de Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı.

battalgazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu