Ekonomi

Borsa İstanbul’daki şirketlerden günün öne çıkan gelişmeleri

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin haftanın kapanış gününde yaptığı bildirimleri derledik.

InvestingPro ile daha fazla kazanç elde edin! BÜYÜK YAZ İNDİRİMLERİ başladı. %50 indirime ek %20 indirim için KAZAN kuponunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım A.Ş.

Ahlatcı Yatırım (AHGAZ), %100 bağlı ortaklığı “Ahlatcı Portföy Yönetimi Anonim Şirketi”nin kuruluş işlemlerinin tamamlandığını ve 25 Haziran 2024 Tarihinde Ticaret Sicilinde tescil ve ilan edildiğini duyurdu.

Fonet Bilgi Teknolojileri A.Ş.

Fonet (FONET), Harran Üniversitesi Hastanesi ile “18 aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) Hizmet Alımı” sözleşmesini 8.161.407 TL bedelle imzaladı.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.

Fitch Ratings, Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin (RGYAS) “B” olan Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Kredi Notunu “B+”, görünümü ise ‘Durağan’ olarak yükseltti.

BIM Birleşik Mağazalar A.Ş.

Bim (BIMAS) Yönetim Kurulu toplantısında aşağıda belirtilen kararlar alındı:

“1. 2023 yılı kârından karşılanmak üzere,

– Ortaklara ödenmiş sermayenin %1000’ine isabet eden brüt 6.072.000.000 TL ‘nin nakden dağıtılmasına, dağıtılan tutarın 2023 yılı kârından karşılanmasına,

– TTK’nın 519. maddesinde belirtilen hadlere ulaşıldığı için 1. tertip yedek akçe ayrılmamasına,

– 604.164.000 TL ‘nin 2. tertip yasal yedek akçe ayrılmasına,

– Nakden dağıtılacak kârın hesabında “1.-TL Nominal değer=1 adet=1 Lot” eşitliği esasının kullanılmasına, bu suretle bedelinin tamamı ödenmiş hamiline yazılı 1.-TL’lik hisseye, temettü gelirleri stopaja tabi olmayan pay sahiplerimiz için brüt=net 10,0 TL, diğer hissedarlarımız için 1 TL’lik hisseye (brüt 10,0 TL) net 9,00 TL nakit kâr payı ödenmesine,

– Nakit kâr payı dağıtımının üç taksit halinde, ilk taksitin 17 Temmuz 2024 tarihinden itibaren her bir pay için brüt 2,00 TL olarak, ikinci taksitin 2 Ekim 2024 tarihinden itibaren her bir pay için brüt 4,00 TL olarak, üçüncü taksitin ise 18 Aralık 2024 tarihinden itibaren her bir pay için brüt 4,00 TL olarak dağıtılmasına,

2. 1 yıl süre ile vazife görmek üzere; Mahmud Muhammed TOPBAŞ, Galip AYKAÇ, Ömer Hulusi TOPBAŞ, Karl-Heinz HOLLAND, Bekir PAKDEMİRLİ (Bağımsız) ve Paul Michael FOLEY’in (Bağımsız) Yönetim Kurulu Üyeliklerine seçilmelerine ve kendilerine aylık net 70.000 TL huzur hakkı ödenmesine,

3. 2023 yılında bağımsız denetim hizmetinin Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi’nden alınmasına,

karar verilmiştir.”

Avrupa Yatırım Holding A.Ş.

Avrupa Yatırım Holding (AVHOL), Romanya’daki potansiyel yenilenebilir enerji & güneş enerjisi proje yatırımları ve projeleri için %100 bağlı ortağı olduğu Avren Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin Romanya’da bulunan 10 MWh GES projesi için tüm izin süreçlerinin yürütülmesi dahil olmak üzere; proje geliştirme, mühendislik, ürün tedariki ve tüm inşaat, mekanik ve elektrik montaj işleri için anahtar teslim kurulum hizmetleri için, Türkiye’nin alanında önde gelen firmalarından olan Aldo Grup bünyesinde yer alan ALDO ENERGY S.R.L. ile 9.500.000 euro bedelli sözleşme imzaladı.

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Akfen GYO (AKFGY), 29.12.2023 tarihinde vekaleten Akfen GYO Genel Müdürlüğü’ne getirilen Ece Demirpençe’nin Yönetim Kurulu tarafından 28 Haziran 2024 tarihi itibariyle Akfen GYO’nun Genel Müdürü olarak atandığını duyurdu.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş.

Özyaşar Tel’in (OZYSR) iştiraki olarak Arnavutluk’ta faaliyet gösteren CWI ALBANIA SHA, 991.000 euro tutarında yüksek katma değerli ürün grubu bazında sipariş aldı. Sevkiyatın Temmuz 2024 döneminde yapılması planlanmaktadır.

Tav Havalimanları Holding A.Ş.

TAV Havalimanları (TAVHL) Holding A.Ş ve Fraport AG Frankfurt Airport Services Worldwide, birlikte Antalya Havalimanı’nın yiyecek ve içecek alanları ve gümrüksüz alanlar hariç ticari alanlarının işletimi ve yönetimine özgülenmiş, tam işlevsel olmayan yeni bir ortak girişim kurulmasına ilişkin Rekabet Kuruluna başvuru yaptı.

Netaş Telekomunikasyon A.Ş.

Netaş (NETAS), Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda şirketin A seviyesinde sertifika almaya hak kazandığını bildirdi.

Şirket, böylece Elektromekanik Sistem tasarımı, Yazılım, Elektronik Kart Tasarımı ve Kablaj Tasarımı konularını kapsayan bu sertifika ile başta Haberleşme, Tanıma-Tanıtma, Navigasyon ve Aviyonik Kontrol sistemleri olmak üzere savunma sanayi için zorlu ortam koşullarında görev ifa eden askeri ve endüstriyel standartlarda ürün tasarım ve geliştirme yetkinlikleriyle belgelendirildi.

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG), mühendislik, ürün satışı ve/veya kurulum yaptığı GES projelerine ilişkin olarak; Orta ve Yüksek Gerilim Hatları Mühendislik ve Kurulumu için de son dönemde hizmet vermektedir. Bu çerçevede şirket, mevcut ile ilgili olarak KDV Hariç 2.550.000,00 dolar tutarında Dağıtım Merkezi ve Mühendislik, Tedarik, Montaj, Test, Devreye Alma ve Kabul Hizmetleri Anahtar Teslim Yapım İşi Sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Mia Teknoloji A.Ş.

Mia Teknoloji (MIATK), 100% İştiraki Tripy Mobility A.Ş. ile İspanyol şirketi Futuro Perfecto Innovacion S.L arasında, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı ve Horizon Europe Çerçeve Programı dahilinde Tripy Mobility A.Ş.’nin koordinatörlüğünde ve Futuro Perfecto Innovacion S.L’in danışmanlığında 5 Eylül 2024’te bir proje başvurusu yapacağını duyurdu.

Başvuru sonuçlarının başvuru tarihinden yaklaşık 3 ay sonra açıklanması beklenmekte olup, Tripy Mobility A.Ş. koordinatörlüğünde ilerleyecek olan bu projenin 5.000.000 euro değerinde fonlanacak 3 projeden bir tanesi olarak seçilmesi hedeflenmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu