Ekonomi

Dünya Bankası Türkiye fonunu 35 milyar dolara çıkaracak

Bloomberg Haber Ajansı’nın dün yayınladığı bir haber heyecan yarattı. “Konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip kaynaklara” dayandırılan habere göre, Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinin istikrara kavuşturulmasına yardımcı olmak için ülkeye verdiği güveni potansiyel olarak iki katına çıkarmak için görüşmelerde bulunuyor.

Plan, şu anda yürürlükte olan 17 milyar dolardan fazla programa ek olarak önümüzdeki 3 yıl içinde projelere 18 milyar dolar kadar taahhütte bulunulmasını öngörüyor. Devlete doğrudan kredi vermenin yanı sıra özel kesime de takviye verilecek. Hem Dünya Bankası’nın hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yorum yapmaktan kaçındığını yazan Bloomberg, anlaşmayı “Türkiye’nin yeni ekonomi yönetimine verilen bir güven oyu” olarak yorumladı.

Bloomberg’e bilgi veren kaynaklara göre Dünya Bankası, 18 milyar doların üçte ikisinin doğrudan yatırım ve garantiler yoluyla Türkiye’nin özel sektörüne gitmesini bekliyor. Kaynakların söylediği gibi, fonların bir kısmı ticaretin finansmanına kısa vadeli garanti sağlamak ve Türk ihracatçısını desteklemek için kullanılacak.

Yeni aktarılan fonların bir kısmının 6 Şubat depreminden etkilenen bölgelerin yeniden inşası için kullanılması bekleniyor. Dünya Bankası, deprem sonrası hasarın maliyetini ilk etapta 34 milyar dolar olarak hesaplarken, inşaat maliyetinin bu rakamın çok daha üzerinde olabileceğine dikkat çekti.

haberdargecit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu