Ekonomi

Fed yetkilisinden ‘ufak miktarlı artış’ sinyali

Atlanta Fed Lideri Bostic gelecek ayki toplantıda 75 baz puan artış yerine daha ufak ölçülü artış olabileceğini belirtti. Bostic buna karşın enflasyonla uğraş için toplamda 100 baz puan daha artış olması gerektiğini savundu.

Bostic Cumartesi günü bir aktiflikte yaptığı konuşmada “Aralık toplantısında 75 baz puanlık artış fikrinden uzağım. Eğer ekonomi beklediğim yönde ilerlerse toplamda 75 veya 100 baz puanlık bir artış gerekebilir. Bu orandaki faizlerin makul bir zamanda enflasyonu düşürmeye yeteceğine inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Bostic’in belirttiği üzere faizin 100 baz puanl daha artırılması durumunda siyaset faizi yüzde 4,75-5 aralığına yükselecek.

Bostic bir müddet sonra Fed’in duraksaması ve ekonomik dinamiklerin ne tarafta evrileceğini izlemesi gerektiğini kaydetti. Faiz artışının tesirinin tam manasıyla hissedilmesinin 12 ile 24 ay ortasında sürebileceğini belirtti.

Birçok Fed yetkilisi, 4 toplantı üst üste 75’er baz puanlık faiz artışının akabinde Aralık toplantısında 50 baz puanlık artış olabileceği sinyalini vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu