Yaşam

Romanya Kültür Günleri 10 Eylül’e kadar Atatürk Kültür Merkezi’nde

 

İstanbul ‘Dimitrie Cantemir’ Romanya Kültür Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti Romanya Büyükelçiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Romanya Kültür Günleri; Etkinlikler aracılığıyla iki kültür arasında diyalog kurmaya devam ediyor.

 

Simona Florescu Dichiseanu, URMA kümesiyle 10 Eylül’de AKM’de olacak.

pop müzik solisti olarak dünyaca ünlü ulusal ve uluslararası festivallerde 25’ten fazla ödül kazanan Simona Florescu Dichiseanu; Mani Gutău, Oigăn ve Anatol Cazanoi ile kurduğu URMA kümesiyle 10 Eylül’de müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak. “Yarın Tekrar Görüşürüz”, “Sevdiğim Sensiz Ben Olamam”, “Aşkım İnan Bana” veya “Yıldızım” gibi pek çok hit parçayla Romanya’da gönülleri fetheden müzisyen, şarkısını yorumlayacak. Bu kez AKM izleyicisinin yakından tanıdığı kesimler.

İki ülkenin çocukları arasında müzik köprüleri

9-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek “Küçük Müzik Kutusu” müzikal tiyatro gösterileri ile çocuklar, Romanya kültürünü yakından tanıma fırsatı bulacak. Romanya’da yapılan ve çocuklara özel projeler, dürüstlük, dostluk, iyimserlik ve uyum gibi eğitici ve davranışsal değerleri sunarak çocukları büyülü bir hikayeyle tanıştıracak. Tüm aile için hazırlanan “Küçük Müzik Kutusu – Oyun Spoilerlı Büyülü Renkler” tiyatrosu, çocuklar ve ebeveynler arasındaki bağı heyecanlı bir gösteriye dönüştürecek. Tiyatro gösterilerinde etkinlik dili Rumence olacak ve Türkçe üstyazı kullanılacaktır.

Sergilerle Romanya’nın kültürel yaşamına bakış

Atatürk Kültür Merkezi ev sahipliğinde 10 Eylül tarihine kadar gerçekleştirilecek Romanya Kültür Günleri kapsamında düzenlenen stantlar, Romanya’nın yeni hayatına ışık tutuyor.   AKM Galeri’de küratörlüğünü Ana Daniela Sultana’nın üstlendiği Kervansaray grup standında Ana Ştefania Andronic (Buzu), Arina Bican, Francisc Chiuariu, Otto Constantin, Augustin Răzvan Radu, Ilina Schileru, Maria Pop Timaru ve Mihai Zgondoiu’nun eserleri yer alıyor. Fotoğrafları New York Times ve Washington Post gibi saygın gazetelerde yayınlanan fotoğrafçı Adrian Pîclișan’ın kişisel standı, “Timișoara – Avrupa Kültür Başkenti” AKM Çok Amaçlı Salonu’nda fotoğraf meraklılarıyla buluşuyor.    Çocukluğunu İstanbul’da geçiren Rumen sanatçı ve oyuncu Kira Hagi; Hem Türkiye’den hem de yaşadığı ülkelerden esinlenerek hazırlanan “Kökler” standı, AKM Tiyatro Salonu Fuayesinde sanatçının rengarenk tuvalleriyle renkli bir dünya sunuyor.

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki etkinliklere ilişkin detaylı bilgi için akmistanbul.gov.tr ​​adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

suruchaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu