Haber

Taliban Yönetimiyle Afganistan’da Haşhaş Ekimi ve Afyon Üretimi Yüzde 95 Azaltıldı

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Taliban yönetiminin, başta haşhaş olmak üzere narkotik maddelerin ekimi, kullanımı ve ticaretini yasaklamasının ardından Afganistan’da haşhaş ekimi ve afyon üretiminin geçen yıla göre yüzde 95 oranında azaldığını bildirdi.

Merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan UNODC’nin, Taliban yönetiminin Afganistan’daki yasağının ardından 2023 yılında haşhaş ekimi ve afyon üretimine ilişkin verileri içeren raporu yayımlandı.

Raporda, söz konusu yasağın ardından haşhaş ekimi yapılan tarım arazilerinin ve buna paralel olarak ülke genelinde afyon üretiminin yüzde 95 oranında azaldığı kaydedildi.

Raporda, 2022’de 200 bin hektarı aşan haşhaş ekim alanının 2023’te 10 bin 800 hektara düştüğü, afyon üretiminin de buna paralel olarak 6 bin 200 tondan 333 tona gerilediği belirtildi.

Afganistan’daki illerin yarıdan fazlasında haşhaş ekiminin olmadığı veya yok denecek kadar az olduğu belirtilirken, çiftçilerin alternatif arayışına yönelmesiyle buğday ekiminin de benzer şekilde arttığı bildirildi.

Nisan 2022’de Taliban yönetimi, haşhaş da dahil olmak üzere “her türlü sarhoş edici uyuşturucunun” yetiştirilmesini, kullanılmasını ve ticaretini yasaklamış ve ardından sıkı önlemler almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu