Ekonomi

UBS paladyum fiyatlarının 2024 sonuna kadar 900 dolara düşeceğini öngörüyor

UBS, opsiyon piyasası oyuncuları arasında paladyum fiyatlarına ilişkin hissiyatta bir değişim olduğunu kaydetti. Ticari olmayan hesapların net-uzun pozisyonlarındaki son artışlara rağmen, paladyum için görünüm negatife döndü. Piyasadaki değişiklikler, 11 Mart’taki pozisyona kıyasla fiyatlarda hafif bir düşüşe neden oldu.

Opsiyon piyasasının duyarlılığı değişti ve şu anda aşağı yönlü marjinal bir eğim var. Bu durum, piyasanın risk değerlendirmesini gösteren alım ve satım opsiyonlarının maliyetine de yansımaktadır. Alım ve satım opsiyonları arasındaki volatilite farkını gösteren risk tersine çevirme oranı, önümüzdeki bir ila altı ay için %0 ila -5,2 arasında değişmektedir.

UBS, paladyum piyasasında bu yıl için 50.000 ons veya talebin %0,5’i kadar bir fazlalık öngörerek mütevazı bir fazlalık tahmininde bulundu. Bu fazlalığın paladyum fiyatlarında düşüş eğilimine katkıda bulunması ve 2024 yılı sonuna kadar ons başına 900 $ hedeflenmesi bekleniyor. Firma metalin gelecekteki fiyatlandırmasına ilişkin olumsuz görünümünü koruyor.

Beklenen arz fazlası, şu anda paladyum kullanımının yaklaşık %90’ını oluşturan oto katalizörlerine olan talepteki düşüşe bağlanıyor. UBS, 2024 yılında toplam talepte %2’lik bir daralma öngörüyor.

Bu faktörler göz önüne alındığında, UBS sadece yüksek risk toleransına sahip yatırımcıların paladyumla ilgilenmeyi düşünmelerini tavsiye ediyor ve düşük işlem hacimlerini ve sınırlı pazar büyüklüğünü ihtiyatlı olmak için ek nedenler olarak gösteriyor.

InvestingPro İçgörüleri

UBS paladyum için düşüş sinyali verirken, InvestingPro’nun son verileri bu sektördeki şirketlerin istikrarsız mali sağlığının altını çiziyor. Sektördeki önemli bir şirket, 2023’ün 3. çeyreği itibariyle son on iki ayda daha da kötüleşerek -6,22’ye gerileyen -5,95’lik negatif Fiyat/Kazanç (F/K) oranının da gösterdiği gibi, şu anda zorlu bir mali durumla boğuşuyor. Bu durum, yatırımcıların şirketin kârlılık beklentilerine temkinli yaklaştığını göstermektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Dahası, şirketin aynı dönemdeki Aktif Kârlılığı (ROA) şaşırtıcı bir şekilde -%346,49’dur ve bu da şirketin varlıklarından pozitif kazanç elde etmediğini göstermektedir. Daha geniş piyasa duyarlılığına paralel olarak, şirketin 14 Nisan 2024 itibarıyla 1 Yıllık Fiyat Toplam Getirisi -%16,67 oranında düşerek yatırımcıların azalan güvenini yansıtmaktadır.

Ancak, her şey olumsuz değil. Şirket, 2023’ün 3. çeyreği itibariyle son on iki ayda %52,77’lik kayda değer bir FAVÖK Büyümesi kaydetti ve bu da zorlu piyasa koşullarına rağmen bazı operasyonel iyileşmelere işaret ediyor. Bu durum, potansiyel geri dönüş işaretleri arayan yatırımcılar için bir umut ışığı olabilir.

InvestingPro İpuçları, yatırımcıların finansal gidişattaki herhangi bir değişikliği ölçmek için şirketin 24 Nisan 2024’teki bir sonraki kazanç tarihini yakından takip etmelerini öneriyor. Ayrıca, 0,05 USD olarak tahmin edilen InvestingPro Adil Değeri, analist hedefi olan 0,35 USD’nin önemli ölçüde altında olduğundan, yatırımcıların şirketin değerlemesini yeniden değerlendirmesi için bir fırsat olabilir.

Daha derin bir analizle ilgilenenler için InvestingPro 5 ek ipucu sunarak bilinçli yatırım kararları almak için kapsamlı bir araç seti sağlıyor. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın ve InvestingPro ‘nun içgörülerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu