Haber

AB Liderleri Sırbistan ve Kosova’yı diyaloğu tehlikeye atabilecek eylemlerden kaçınmaya çağırdı

Avrupa Birliği (AB), İtalya, Almanya ve Fransa liderleri Brüksel’de Sırbistan ve Kosova’ya diyaloğu tehlikeye atabilecek eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

İtalya Başbakanından yapılan yazılı açıklamaya göre, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile iki ayrı görüşme gerçekleştirdi.

Açıklamada, “Her iki toplantının amacı, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek amacıyla Sırbistan ile Kosova arasında AB’nin kolaylaştırdığı diyaloğu ilerletmekti. Özellikle, her iki taraf da anlaşmayı uygulama konusundaki kararlılıklarını teyit etmeye davet edildi.” AB’nin tavsiyelerine uymalı ve diyaloğu tehlikeye atacak eylemlerden kaçınılmalıdır.” kelimeler kullanıldı.

Başbakan Meloni’nin, İtalyan hükümetinin Avrupa kıtasını yeniden birleştirmek amacıyla Sırbistan, Kosova ve diğer tüm Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliğine kalıcı desteğini yinelediği belirtildi.

Meloni, AB Liderler Tepesi öncesi bu toplantıya ilişkin basına yaptığı açıklamada, Sırbistan ile Kosova arasındaki çözüme odaklandıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu