Ekonomi

Bakan Şimşek’ten kripto para gelirlerinin vergilendirmesine yönelik yeni açıklama

Investing.com – Geçtiğimiz hafta Türkiye’de kripto para düzenlemelerine yönelik yasa tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yasa tasarısında kripto gelirlerinin vergilendirmesine yönelik maddeler bulunmazken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten konuyla ilgili açıklama geldi.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için KAZAN kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Şimşek’ten kripto gelirlerine vergi mesajı

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Mehmet Şimşek, Ak Parti’nin Kızılcahamam’daki istişare toplantısında ekonomi ile ilgili bir sunum yaparken kripto paraların vergilendirmesi konusuna da değindi.

Türkiye’de kripto paralara yönelik düzenlemeler için uzun süredir çalışmalar devam ederken Türk kripto para yatırımcıları en çok kripto gelirlerine vergi getirilecek mi sorusuna yanıt arıyordu.

Bu konuya bir açıklık getiren Mehmet Şimşek, “Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı. Kripto varlıklar, borsada işlem gören varlıklar, yatırım fonları vs. bunların disipline edilmesi lazım” açıklamasında bulundu. Şimşek, bu ifadesiyle kripto para birimlerinden elde edilen gelirlere vergi getirileceği konusunda yeni adımlar atılacağının mesajını vermiş oldu.

Kripto yasa tasarısında vergilendirme konusu gündeme gelmedi

Diğer yandan geçen hafta Komisyon’dan onay alan kripto para düzenlemesine yönelik yasa tasarısıyla ilgili açıklamada bulunan AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, mevcut teklifte bir vergilendirme söz konusu olmadığını söylemişti. Güler, kripto borsalarından tahsil edilmek üzere SPK için %1 ve Tübitak için %1 oranında bir kesinti yapılacağı gelir modeli üzerinde çalışıldığını dile getirmişti.

Türkiye kripto piyasası için hazırlanan tasarının yasalaşmasının ardından 6 aylık süre zarfında ikinci düzenlemelerin gelmesi beklenirken Bakan Şimşek’in açıklamalarına istinaden ikinci düzenleme aşamasında kripto gelirlerinin vergilendirilmesi konusunun da gündeme geleceği görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu