Ekonomi

Petrol fiyatı 85 doların üzerinde

Dün 85,54 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,34 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.24 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,16 artarak 85,48 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 78,28 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi yükselişte, zayıf dolar endeksi ve arz daralmasına ait telaşlar tesirli oldu.

Düşüş eğiliminin devam ettiği dolar endeksi, 106’nın altında seyrediyor.

ABD dolarının öteki para üniteleri karşısında kıymetini ölçen dolar endeksindeki düşüş dolara endeksli petrolü öbür para ünitelerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor. Bu durum alımların artmasını destekliyor ve fiyatların yükselmesine yol açıyor.

Arz tarafında ise G7 ve Avrupa Birliği ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması için görüşmeleri devam ediyor.

Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün varil başına tavan fiyatının 65 ila 70 dolar olarak belirlenmesi konusunu tartışan küme şimdi resmi bir karar alamadı.

Uzmanlar, kelam konusu fiyat aralığının beklentilerin üzerinde olduğunu ve bunun global arzın kesintiye uğrama riskini azaltacağını belirtiyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin dün Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile telefon görüşmesinde, birtakım Batılı ülkelerin Rus petrolüne tavan fiyat uygulama teşebbüslerinin piyasa kurallarına ters olduğunu ve global güç piyasası için önemli sonuçlara yol açacağını belirtti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da daha evvel Rus petrolüne tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol satmayacaklarını bildirmişti.

Novak, Rus petrolünün “pazar odaklı ortaklara” yönlendirileceğini yahut üretimin azaltılacağını tabir etmişti.

Öte yandan, Çin’de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olayları ise global resesyon telaşlarını destekleyerek fiyatları baskılıyor.

Kovid-19 salgınında birinci olayların görüldüğü ülkede, günlük hadise sayısı “salgının başından bu yana en yüksek seviyeye” çıktı.

Brent petrolde teknik olarak 85,95 ile 86,52 dolar aralığının direnç, 85,38 ile 84,81 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu