Ekonomi

Prof. Dr. Osman Samsun: Küçük balık tüketilmemeli

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Avcılık Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Samsun, balık dönemini değerlendirerek, “Akademik camia olarak tüketicilere bir mesajımız var. Küçük balık tutulursa bu küçük balıklar tüketilmemeli, satın alınmamalıdır.”

Prof. Dr. Osman Samsun, 1 Eylül’de başlayıp 15 Nisan’da sona erecek olan av sezonunu değerlendirdi. Samsun, bu dönemin geçen yıla göre daha kötü başladığını belirterek, “Balıkçılarımızın beklediği avlanma döneminin açılış tarihi belli oldu. Önceki yıllarla karşılaştırıldığında balıkçılarımız ilk günlerde denizde istedikleri ava ulaşamadılar.Bunun birçok nedeni var.Palamut balığı normalde ağustos ayında ortaya çıkar ve Çingene palamutu olarak kendini gösterir. Eylül ortasına kadar her yağmurda 500 gram ile 750 gram arasına ulaşıyor.Geçen yıl çok fazla palamut görüp uygun fiyata tükettiğimiz halde bu yıl göremedik.Peki balık göçleri nasıl etkileniyor? Bu süreçte bilindiği gibi küresel ısınma var. Bu her şeyi etkiliyor. “Bu sıcaklık farklılıkları ve yüksek sıcaklıklar balıkların beslenmesini, üremesini ve göçünü etkiliyor, kıyılarımıza gelip av yakalama yeteneklerini etkiliyor” dedi.

Samsun, balıkçıların hamsilerden daha iyi sonuç beklediklerini ifade ederek, “Umarım öyle olur. Ancak akademik camia olarak tüketicilere bir uyarımız var. Küçük balık yakalanırsa hamsi için 9 santimetre, hamsi için 25 santimetre” palamut için – bu küçük balıklar tüketilmemeli.Balıkçılarımıza yapacak çok iş olduğunu biliyorum.Denizde, Karadeniz’de,Marmara’da,Ege’de canla başla çalışan balıkçılarımıza zor geliyor. Bu değerli ve zor işi yaparken her geçen yıl daha bilinçli hale geldiklerini, bu stokların korunması için akademi ve üniversitelerle iş birliği içinde olduklarını söyleyen Erdoğan, “Bu işin içinde olduklarını biliyorum. Hepsine sağlıklı, keyifli ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi. – SİNOP

haberyerkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu