Yaşam

Ürpertici Görünümleriyle Bilinen En Ölümcül 10 Yılan Türü

Zehirli yılanlar dünya çapında ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yılda yaklaşık 5,4 milyon kişi zehirli yılanlar tarafından ısırılıyor ve bu ısırıklar yılda 81 ila 138 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Zehirli yılanlarla temas çoğu zaman yaşamı tehdit eden bir risk oluşturur ve bu özellikle düşük gelirli ülkelerde belirgindir. Ayrıca dünya çapında karşılaşılan bu önemli soruna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla dünyanın en tehlikeli zehirli yılanlarını sizler için derledik. Zehirlerinin ölümcül etkileriyle bilinen bu yılanlar, insanlar için potansiyel tehlike oluşturuyor.

Kaynak:https://www.livescience.com/deadliest…

1. Kara Mamba

Kara mamba yılanı dünyanın en vahşi yılanlarından biridir. Adlarını ağızlarının içindeki koyu mürekkep renginden almıştır. Ortalama uzunlukları 2,5 metre civarındadır ve Sahra altı Afrika’nın büyük bölümünde yaşarlar. Bu hızlı ve ölümcül mavi yılanların yılda 20.000’e kadar ölümden sorumlu olduğu düşünülüyor ancak kesin sayılara ulaşmak zor. Afrika’nın ölümcül yılanı kara mamba, zehrinin sadece iki damlasıyla insanı öldürebilir. Zehirleri üç parmak toksini sınıfına aittir, yani sinir hücrelerinin düzgün çalışmasını engelleyerek onları öldürürler. Tedavi edilmezse bu yılanın ısırığı neredeyse her zaman ölümcüldür. Kara mambada zehir, sinir hücreleri ile kas hücreleri arasındaki iletimi engelleyerek felce neden olur. Zehir ayrıca doğrudan kalp hücrelerine de etki ederek ani kalp durmasına neden oluyor. Bu, işaret parmağından ısırılan Afrikalı bir adamda görüldü. 20 dakika içinde hastaneye vardığında kalbi çoktan durmuştu. Doktorlar panzehirle müdahale etse de ne yazık ki adamı kurtaramadılar.

2. Bothrops Asper

1984 tarihli bir Toxicon makalesine göre Bothropos Atrox yılanının ısırığı, ölmekte olan bir kişinin vücut dokusunu siyaha çeviriyor. Orta Afrika ve Güney Afrika’da yaşayan, 1,2 ila 2,5 metre uzunluğunda ve 6 kilograma kadar ağırlığa sahip bu çıngıraklı yılanlar, 2001 yılında Toxicon makalesinde yayınlanan bir araştırmaya göre Orta Afrika’daki yılan zehiri vakalarının çoğundan sorumludur. Bir ısırık bile insanda kan kaybına neden olabilir. Bu sizi korkutmuyorsa şunu düşünün: Bir dişi 90 yabani yavru doğurabilir.

3. Boomslang

Araştırmacıların 2017 yılında Biochimica et Biophycia Acta makalesinde yayınladığı rapora göre, herpetolog Karl Schmidt’in başparmağı, genç bir Biophycia Acta tarafından ısırıldıktan yaklaşık 24 saat sonra gözünden, böbreğinden, kalbinden ve beyninden iç kanama nedeniyle öldü. Schmidt, Boomslang gibi arka dişli yılanların insanlar için ölümcül olacak bir zehir üreteceğini düşünmüyordu. Ama yanılıyordu. Afrika’nın her yerinde bulunabilen bu yılan türü özellikle Svaziland, Botsvana, Namibya, Mozambik ve Zimbabve’de yaşamaktadır. Yumurta şeklindeki kafası, iri gözleri ve parlak yeşil desenli gövdesiyle Boomslang oldukça güzel görünüyor. Tehdit edildiğinde boynunun ense kısmını iki katına kadar şişirerek pullarının arasında parlak renkli bir deri parçasını ortaya çıkarır. Boomslang ısırığının neden olduğu ölüm tehlikesi gerçekten korkutucu bir durum olabilir. Kurbanlar büyük kas ve beyin kanamalarına maruz kalıyor ve bunun da ötesinde, diş etleri ve burun delikleri dahil mümkün olan her çıkıştan ve hatta en küçük kesiklerden kan sızmaya başlıyor. Kurban ölene kadar dışkı, idrar, tükürük ve kusmuk yoluyla da vücuda kan geçmeye başlayacaktır. Neyse ki Boomslang’ın panzehiri var.

4. Doğu Kaplan Yılanı

Güney Avustralya’nın dağlarında ve otlaklarında yaşayan doğu kaplan yılanı, adını vücudundaki sarı ve siyah çizgilerden alıyor ancak Avustralya Müzesi’ne göre tüm popülasyonlarda bu desen bulunmuyor. Güçlü zehiri, ısırıldıktan sadece 15 dakika sonra insanlarda zehirlenmeye neden olabilir ve yılda ortalama en az bir ölüme neden olur.

5. Daboia Russelii

25 Mart 2021’de PLOS İhmal Edilen Tropikal Hastalıklar dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Hindistan’da yılda yaklaşık 58 bin ölümle sonuçlanan yılan ısırıklarının çoğunluğunu Daboia Russelii oluşturmaktadır. 2021 yılında yayınlanan Toxin dergisine göre bu yılan, en tehlikeli ve zehirli yılanlar arasındadır. Yılanın zehiri, akut böbrek yetmezliği, şiddetli kanama ve çoklu organ hasarı gibi ciddi semptomlara neden olabilir; Mağdurlar sıklıkla böbrek yetmezliği nedeniyle ölmektedir.

6. Echis

Testere ölçekli engerek Echis, Daboia Ruselli engereğiyle birlikte Hindistan’daki ‘Dört Büyükler’in en küçük üyesidir. Dergiden yapılan açıklamaya göre, bu engerek, yılanlara atfedilen basmakalıp ‘tıslama’ sesi yerine özel tırtıklı pullarını birbirine sürterek tehdit edildiğinde ‘cızırdamaya’ başlıyor ve bu engerek tarafından ısırılan kişide lokal şişlik ve ağrı hissediliyor. bölgede olası kanama takip eder. Hayvan Araştırmalarını Anlamak adlı eğitim derneğine göre zehir, kişinin kanın pıhtılaşma yeteneğini bozarak iç kanamaya ve sonunda akut böbrek yetmezliğine yol açıyor.

7. Bantlı Krait

Bantlı Krait gündüzleri yavaş hareket eder ve hava karardıktan sonra ısırması daha olasıdır. PLOS İhmal Edilen Tropikal Hastalıklar dergisinde 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yılanın zehiri kasları felç edebilir ve diyaframın hareket etmesini engelleyebilir. Bu, havanın akciğerlere girmesini önleyerek boğulmaya neden olabilir.

8. Kral Kobra

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’ne göre kral kobra dünyanın en uzun zehirli yılanıdır ve 5,4 metre uzunluğundadır. Smithsonian Enstitüsü’ne göre bu yılanın etkileyici görüş yeteneği sayesinde, yaklaşık 30 metre öteden hareket eden bir insanı fark edebiliyor. San Diego Hayvanat Bahçesi’ne göre tehdit altındaki bir kral kobra, boynundaki özel kaburgaları ve kasları kullanarak başının etrafındaki deriyi genişletiyor; Ayrıca başlarını yerden vücut uzunluklarının yaklaşık üçte biri kadar kaldırabilirler. Bu yılanın ünü zehirinin gücünden ziyade kurbanlarına enjekte ettiği miktardan kaynaklanıyor. Her ısırık yaklaşık 7 mililitre verir ve bu yılanlar arka arkaya üç veya dört ısırıkla saldırma eğilimindedir. Tek bir ısırık bir insanı 15 dakika içinde öldürebilirken, yetişkin bir fili birkaç saat içinde öldürebilecek kadar güçlüdür.

9. Kıyı Taipanı

‘Kıyı Taipanı o kadar hızlı ki farkına varmadan birkaç kez ısırılabilirsiniz. Ilıman ve tropik kıyı bölgelerinin ıslak ormanlarında yaşayan bu yılan, tehdit edildiğinde tüm vücudunu yerden kaldırır, zıplar, olağanüstü bir hassasiyetle dişlerini gösterir ve zehrini düşmanına enjekte eder. Australian Geographic dergisine göre, etkili bir panzehirin üretildiği 1956 yılından önce, bu yılanın ısırığı neredeyse her zaman ölümle sonuçlanıyordu.

10. İç Taipan

İç Taipan en zehirli yılanlardan biridir ve avını çok az bir miktarla öldürebilir. Esas olarak Queensland ve Güney Avustralya’nın taşkın yataklarındaki kil yarıklarında yaşarlar ve önceden kazılmış hayvan yuvalarını tercih ederler. Avustralya Müzesi’ne göre İç Taipan insanlarla pek etkileşime girmiyor çünkü genellikle Kıyı Taipan’ından daha uzak bölgelerde bulunuyor. Tehdit edildiğini hissettiğinde hızlı bir ısırıkla veya birden fazla ısırıkla saldırabilir ve vücudunu sıkı bir S şeklinde sarar. Zehrini diğer türlerden ayıran önemli bir bileşen ise hyaluronidaz enzimidir; Bu enzim, toksinlerin kurbanın vücuduna daha hızlı emilmesini sağlar.’

haber-bayindir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu